Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
taxare inversa + fond de mediu - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


taxare inversa + fond de mediu

15 replies to this topic

#1 vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Tulcea
  • Interests:discutii pe teme strict economice

Postat 25 January 2006 - 01:16 PM

Eu vand la o REMAT fier vechi pe care scriem Taxare Inversa la rubrica TVA.REMAT-ul cand imi plateste factura imi da mai putin cu 3% din valoare fiindca plateste taxa de mediu.Cu inregistrarile pt.TVA mi-e clar.
Ei platesc taxa si mie imi dau mai putini bani.
Care sunt inregistrarile contabile pt.taxa de mediu, fiindca imi ramane 411 cu sold.
viviane



#2 anka_m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:Galati
  • Interests:contabilite, fiscalitate

Postat 25 January 2006 - 01:23 PM

Factura trebuie sa contina si retinerea de 3% din valoare reprez fondul de mediu, iar inregistrarea este 635=411.
Un exemplu complet ar fi:
411=703 132
635=411 3.96
4426=4427 25.08




#3 vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Tulcea
  • Interests:discutii pe teme strict economice

Postat 25 January 2006 - 01:40 PM

Adica eu trebuie sa opresc acei 3% si tot eu sa-i virez la stat?
viviane



#4 anka_m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:Galati
  • Interests:contabilite, fiscalitate

Postat 25 January 2006 - 03:15 PM

Doar retii fondul de mediu din valoarea deseurilor de fier facturate catre Remat, de virat la mediu nu virezi nimic. Cei de la Remat se ocupa de asta.
Lamuriri poti gasi si la adresa http://www.mfinante....q/intrebari.jsp



#5 vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Tulcea
  • Interests:discutii pe teme strict economice

Postat 25 January 2006 - 09:30 PM

Multumesc. Calculez 3% la total factura(inclusiv TVA)? sau la valoarea neta?
viviane



#6 Daciana_S.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate, audit

Postat 26 January 2006 - 08:23 AM

vanghele a spus:

Multumesc. Calculez 3% la total factura(inclusiv TVA)? sau la valoarea neta?
a) La unitatea vânzatoare de deseuri reciclabile (persoane juridice)
Vânzarea deșeurilor către unitatea colectoare/valorificatoare, cu evidențierea distinctă în factură a cotei de 3% reprezentând fondul de mediu
411 % - total factură, inclusiv TVA
703 - valoarea deșeurilor vândute (inclusiv cota de3% - Fond de mediu)
4427- TVA aferentă
Încasarea facturii, mai puțin a cotei din veniturile realizate de unitatea deținătoare reprezentând suma necesară constituirii fondului pentru mediu, potrivit legii. Diferența dintre valoarea totală a facturii și cota reținută prin stopaj la sursă de către unitatea colectoare/valorificatoare se înregistrează la cheltuieli, articol contabil:
% = - total factura, inclusiv TVA
- valoarea facturii emise, mai puțin cota de 3% - Fond de mediu
- cota de 3% - Fond de mediu, reținută de colector/valorificator
B) La unitatea colectoare/valorificatoare de deșeuri reciclabile

Achiziționarea deșeurilor de la unitatea deținătoare, pe baza facturii primite de la aceasta

401- total factura, inclusiv TVA

3xx - valoarea deșeurilor achiziționate

4426 - TVA aferentă

Constituirea fondului pentru mediu, cota acestuia reținându-se prin stopaj la sursă

401 = 447 - evidențierea datoriei reprezentând cota de 3% - Fond de mediu

Achitarea facturii emise de unitatea deținătoare (vânzatoare) de deșeuri, mai puțin cota de 3% - Fond de mediu

401 = 512

Vărsarea la Fondul de mediu, a cotei reținute de unitatea colectoare/valorificatoare

447 = 512
P.S. Indicatiile MFP



#7 Ohrana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 03 February 2006 - 01:43 PM

Si eu sunt colector de desueri fier vechi (de la persoane fizice) pe baza de adeverinta de primire si plata. Vand fierul la Remat. Eu retin prin stopaj la sursa 3%, dar pe factura catre Remat nu scriu 3% fond mediu. Scriu doar taxare inversa referitor la TVA. Remat imi plateste valoarea facturii, mai putin TVA.
3% fond mediu il retin pe adeverintele de primire si plata pe care le dau persoanelor fizice de la care cumpar fier. Acest fon il virez eu la fondul de mediu la Bucuresti. Depun declaratia pana in 25 a lunii urmatoare prin scrisoare cu confirmare de primire iar taxa de fon de mediu o virez la Trezorerie Sector 6 Bucuresti. Am avut mai multe controale de la AFM si nici unul din comisari nu mi-a spus ca e gresit!
Vanghele, esti colector numai de fier vechi? Eu am si hartii, cartoane, acumulatori auto si sticla... Vreau sa ma consult cu cei care au si astfel de colectari. Eu abia din ianuarie 2006 am inceput si cu acestea. Stie cineva daca difera cu ceva de fieroase?
Tot din ianuarie sunt si cu taxare inversa la TVA! Cum scriu in declaratia 300? Dar facturile care contin TVA pe care le achit cum procedez, deduc sau nu TVA? Poate sa ma lamureasac cineva.
Multumesc.



#8 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 02 March 2006 - 10:33 PM

pentru deseurile vandute la remat , fac factura cu valoarea deseurilor , inclusiv TVA si inregistrez :
411 = 703 100 lei
4426 = 4427 19 lei
pentru fondul de mediu , fac o alta factura , in rosu

411 = 446 -3 lei
635 = 446 3 lei
( sau 635 = 411 3 lei )

in felul acesta . in sold la clientul " remat " imi ramane doar suma pe care acesta trebuie sa mi-o plateasca ( 97 lei )



#9 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 03 March 2006 - 05:17 PM

http://forum.onlinel...wtopic.php?t=18
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#10 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 03 March 2006 - 07:06 PM

Monografia e corecta , insa nu tine cont de TVA cu taxare inversa .
Mai trebuie scris si articolul 4426 = 4427



#11 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 04 March 2006 - 01:19 PM

asa e

prima inreg devine

4111=703
4426=4427
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#12 bunicuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 05 June 2006 - 10:36 AM

se aplica taxare inversa la vanzare deseu acumulatori auto? dar 3% ?
multumesc



#13 Mihaela A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 09 June 2006 - 02:26 PM

se aplica taxare inversa la vanzare deseu rumegus? dar 3%?

multumesc :oops:



#14 madi1205

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 09 June 2006 - 04:44 PM

Art. 1601. - (1) Furnizorii si beneficiarii bunurilor prevãzute la alin. (2) au obligatia sã aplice mãsurile de simplificare prevãzute de
prezentul articol. Conditia obligatorie pentru aplicarea mãsurilor de simplificare este ca atât furnizorul, cât si beneficiarul sã fie
înregistrati ca plãtitori de taxã pe valoarea adãugatã.
(2) Bunurile pentru care se aplicã mãsurile simplificate sunt:
a) deseurile si resturile de metale feroase si neferoase, precum si materiile prime secundare rezultate din valorificarea
acestora, astfel cum sunt definite de Ordonanta de urgentã a Guvernului nr. 16/2001 privind gestionarea deseurilor
industriale reciclabile, republicatã, cu modificãrile ulterioare;
B) terenurile de orice fel;
c) clãdirile de orice fel sau pãrþi de clãdire. Este consideratã clãdire orice constructie legatã nemijlocit de sol;
d) materialul lemnos. Prin normele metodologice de aplicare a Codului fiscal se vor nominaliza bunurile care se încadreazã în
categoria materialului lemnos;
e) animalele vii. (literã abrogatã prin art. I pct. 18 din O.U.G. nr. 138/2004 astfel cum a fost completatã prin Legea nr.
163/2005 cu intrare în vigoare de la 4 iunie 2005)



#15 mmarius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Toate

Postat 09 June 2006 - 08:25 PM

ATENTIE la cei care comercializeaza deseuri de hartie, plastic, lemn, fier:
- la toate deseurile se aplica taxa de 3% taxa de mediu, deoarece deseurile neferoase sunt considerate, de cei de la mediu, toate deseurile ca: hartie, plastic, lemn, etc.
- la deseurile definite in OUG 16/2001 anexa 1 se aplica taxare inversa, care se specifica pe factura.
Va rugam alte pareri.

Cei care doresc un program pentru calculul noxelor la care se platesc taxa de mediu trimite-ti un email la mmarius_2005@yahoo.com cu subiectul TAXA DE MEDIU.
Marius



#16 bunicuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 12 June 2006 - 09:21 AM

sa inteleg ca la deseu acumulatori auto se aplica doar 3% fara taxare inversa?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi


  • Facebook
Cometa SQL