Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PROBLEMA CELOR 2 VARIANTE DE RASPUNS LA CONTROL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PROBLEMA CELOR 2 VARIANTE DE RASPUNS LA CONTROL

42 replies to this topic

#1 Adrian M.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 08 November 2005 - 08:01 AM

Nu stiu cum au fost redactate subiectele la voi ...

dar la mine la galati era scris negru pe alb...

Daca la o problema nu este precizat ca sunt doua variante de raspuns atunci acel test are O SINGURA VARIANTA de raspuns corecta ...

iar problemele de la control cu 2 variante de raspuns nu aveau precizat acest lucru in foaia de concurs, asadar conform regulamentului scris la la prima pagina din pagina cu teste aveau doar 1 varianta corecta de raspuns .

Toata lumea parcursese cartea de teste a ceccar-ului, nu cred ca era in sala cineva care sa nu fi stiut care dintre testele de la control aveau 2 variante de raspuns ....poate si pentru faptul ca fiind singurele de acest fel au avut parte de maxima atentie a tuturor...

Uni au bifat 2 raspunsuri valide unii 1 raspuns oricum a fost un pic de scandal pentru ca si cei din comisie la jumatatea examenului s-au trezit sa spuna ca trebuie respectat regulamentul de concurs care precizeaza clar ca doar probleme pentru care este specificat in mod expres existenta a doua variante de raspuns sunt cu doua variante de raspuns... cartea neavand decat valoare informativa....

am vazut ca uni dintre voi considera corecte raspunsurile date cu 2 variante bifate in baza raspunsurilor din cartea de teste..

Noua dupa examen ni s-a spus ca cartea nu poate fi folosita pentru contestatie deoarece nu facea parte din regulamentul de concurs...

Ma scuzati ca v-am deranjat dar nu stiam cu cine sa ma sfatuiesc..



#2 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 08 November 2005 - 09:50 AM

la noi a venit cineva de la Bucuresti si a spus ca in urma unor discutii telefonice s-a ajuns la concluzia ca la control daca consideram ca sunt doua raspunsuri sa punem doua. Daca nu e valabila cartea pentru contestatie si chiar trebuia sa punem doar un raspuns atunci inConstanta vor fi foarte putin experti stagiari anul asta

Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#3 CamiT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 November 2005 - 09:52 AM

Si eu am avut aceeasi problema... sa pun un raspuns sau doua ... dar... se ridica intrebarea : Care din cele doua variante ar fii fost considerata raspuns bun la corectare?
La noi in sala s-a spus la un moment dat "Daca voi stiti ca asa este corect, cu doua raspunsuri, atunci raspundeti astfel!"
Parerea mea este ca, atata timp cat nu stiam care din cele doua variante ar fii "mai corecta" mi se pare logic sa le pun pe amandoua ...
Daca trebuia sa alegem una din cele doua corecte, cum faceam? Dadeam cu banul?
Si, parerea mea este ca ar fii ilogic sa nu accepte cartea editata de Ceccar la o eventuala contestatie ... Daca voiau sa raspundem cu o singura varianta, trebuiau sa creeze intrebari cu o singura varianta de raspuns.

Sper sa-si mai dea si altii cu parerea!
Poate cei care au fost la cursuri sa ne spuna daca profesorii le-au spus ceva in sensul asta.
Oricum, asteptam rezultatele si... vom vedea care e adevarul.



#4 Adrian M.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 08 November 2005 - 10:19 AM

la noi domnul care e responsabilul de sala nu a vrut sa ne dea nici un sfat "e treaba voastra va analiza comisia centrala , nu mai imi puneti intrebari "

colegul lui un domn teodosiu sau teodoru nu mai imi aduc aminte bine s-a uitat pe teste si a declarat:

"treaba e mai complexa caci fiti atenti poate nu ati citit bine intrebarea exista niste subtilitati in intrebare ..mai mult nu pot sa va zic..."

adica ce vrea sa spuna ?! ca erau date gresit raspunsurile in carte...??!?

dupa examen i-am intrebat pe reprezentani locali ai ceccar-ului si mi-au zis ca ei au auzit ca e posibil sa fi fost gresite raspunsurile in cartea de teste ....

Oricum cei care apucasera sa raspunda precum in carte au lasat asa alti au pus un singur raspuns dupa cum li s-a parut mai corect desi amandoua raspunsurile erau absolut logice la mai toate intrebarile....

oricum eu consider ca avand in vedere ca pe prima pagina au precizat in mod expres ca intrebarile cu doua variante corecte de raspuns vor fi EXPRES MENTIONATE IN TESTELE GRILA ..... vor vicia concursul punctand 2 raspunsuri corecte la un test ce dupa regulamentul de participare la concurs avea doar 1 raspuns corect....

probabil ca vor face asa dar vor fi contestatii orice varianta ar alege ...
nu mi se pare normal ce au facut ...
daca au gresit atunci ar trebuie dupa parerea mea sa penalizeze cu raspuns gresit doar pe cei care au ales a 3 varianta eronata ...foarte putini cred...chiar sunt curios daca exista cineva ?!

am vorbit cu cei de la ceccar si mi-au spus insa ca nu voi putea contesta examenul in baza carti dar ca in baza regulamentului de participare da ...

desi am rezolvat si problemele de judecata profesionala de la control financiar ...nu stiu dar sunt un pic ingrijorat si contrariat...

daca au gresit sa isi asume responsabilitatea
Imagine postata



#5 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 08 November 2005 - 03:13 PM

pana acum am stat linistit dar acum incep sa am emotii
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#6 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 November 2005 - 04:04 PM

In Bucuresti dupa lungi discutii intre supraveghetori, unul dintre ei a venit si ne-a spus sa punem cate raspunsuri consideram noi ca sunt corecte. Oricum cei mai multi au bifat cate doua raspunsuri acolo unde era cazul, chiar si eu am facut asta. Asteptam acum, prea eram linistiti :-k



#7 mihaela nicolau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:bacau

Postat 08 November 2005 - 06:23 PM

si la bacau a fost problema asta, dupa ce l-am convins pe supraveghetorul salii sa sune la bucuresti, acesta ne-a anuntat sa bifam cate raspunsuri credem ca sunt corecte, daca se puncteaza doar un raspuns iau cartea si rezolv grila dupa carte, care ne va conduce la 2 rezultate, asa ca stati linistiti! daca nu reusesc nu cred ca voi lua examenul, am inteles ca la contestatie nu te baga nimeni in seama!



#8 ofiter

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 08 November 2005 - 06:43 PM

Noua ,la Arad ne-a spus sa bifam cate raspunsuri consideram corecte, asta dupa ce vorbisera la Bucuresti.



#9 monidia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 08 November 2005 - 08:25 PM

Eu zic ca va stresati degeaba. Prea despicati firul in patru.



#10 Adrian M.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 08 November 2005 - 08:31 PM

majoritatea au bifat 2 raspunsuri cred....

nu stiu daca interesul CECCAR-ului e sa pice pe marea majoritate a participantilor pentru o incurcatura provocata de ei...

Daca in schimb vor penaliza pe cei care au bifat un singur raspuns corect din cele 2 juste pe motiv ca raspunsul corect consta din ambele raspunsuri nu vad de ce nu ar putea fi atacata rezolutia lor in fond concursul s-a desfasurat in baza unor informatii mincinoase , de ce nu ar deveni nul atunci ?

unde s-ar putea rezolva o contestatie impotriva unei rezolutii incorecte a ceccar ?

la contencios administrativ nu ?



#11 Adrian M.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 08 November 2005 - 08:34 PM

monidia a spus:

Eu zic ca va stresati degeaba. Prea despicati firul in patru.

poate dar priveste din punctul asta de vedere :

daca aveai 7 ,8 teste grile din acestea poti sa pici examenul chiar si cu zece pe linie :D la celelalte materii ...desi stiai care era rezolvarea corecta !!!

doar datorita faptului ca ai fost indus in eroare sau mintit de cei care au organizat examenul de acces..... :evil:



#12 monidia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 08 November 2005 - 08:49 PM

Adrian M. a spus:

majoritatea au bifat 2 raspunsuri cred....

nu stiu daca interesul CECCAR-ului e sa pice pe marea majoritate a participantilor pentru o incurcatura provocata de ei...

Daca in schimb vor penaliza pe cei care au bifat un singur raspuns corect din cele 2 juste pe motiv ca raspunsul corect consta din ambele raspunsuri nu vad de ce nu ar putea fi atacata rezolutia lor in fond concursul s-a desfasurat in baza unor informatii mincinoase , de ce nu ar deveni nul atunci ?

unde s-ar putea rezolva o contestatie impotriva unei rezolutii incorecte a ceccar ?

la contencios administrativ nu ?

Ziceai ceva mai sus de interes. Judeca la rece: are chef Ceccar-ul de contestatii sau are nevoie de cursanti pentru stagiatura si apoi de cotizatii ale membrilor Ceccar?



#13 Adrian M.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 08 November 2005 - 09:33 PM

deci crezi ca va valida ambele raspunsuri si cele cu 2 variante ca in carte dar nu conform regulamentului de concurs

si cele cu 1 raspuns din cele 2 corecte ...cum au ales unii datorita regulamentului lor ?

nu as prea crede... cineva probabil va suferi de pe urma confuziei create in mod artificial de ei ...eu asa vad situatia asta ... evident ca as dori sa ma insel ...dar vom vedea...
Nu a vazut nimeni la vreun sediu ceccar, raspunsurile oficiale pentru control ? :(



#14 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 08 November 2005 - 09:46 PM

eu am deja raspunsurile de la ceccar si grilele au 2 variante de raspuns



#15 el_nino_2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 09 November 2005 - 12:28 AM

Si la Sibiu s-a vorbit cu Bucurestiul si ni s-a spus ca este o eroare in instructiunile de concurs si sa trecem cate variante consideram ca sunt corecte.



#16 cecil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 09 November 2005 - 09:07 AM

La Buzau, reprezentanta ceccar-ului ne-a spus sa punem cate raspunsuri consideram ca sunt corecte, dupa ce a vorbit la Bucuresti. Responsabila de sala ne-a spus sa punem ce ne taie capul.

Aveti dreptate, prea statem linistiti.



#17 Adrian M.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 09 November 2005 - 11:29 AM

pai n-ai auzit ca o ceccar considera ca cele 2 raspunsuri erau corecte...
nu iti mai face probleme...

cu siguranta nu ar fi prea corect sa-i pice pe cei care au bifat 1 raspuns din cele doua corecte in baza regulamentului de concurs dar suntem in romania si chiar daca se face atata caz de inalta prestanta morala a corpului nu m-ar mira sa plateasca uni participanti pentru prostia sau neglijenta celui care a intocmit regulamentul sau instructiunile de concurs cum vrei sa le spui...

daca au gresit cu instructiunile ar trebui sa isi asume responsabilititate si daca incalca regulametul de concurs dand corecte 2 solutii sa-i lase si pe cei cu un raspuns corect sa traiasca ....caci e eroare lor ei sa plateasca nu noi...

dar ce sa zic ..... nu mai ma mira nimic :(

inalta moralitate, etica, conduita justa si responsabila.....vor ramane doar niste principi Teoretice...

i love romania.



#18 monidia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 09 November 2005 - 01:01 PM

Oricine a invatat pentru examenul asta a stiut ca la control sunt grile cu 2 raspunsuri corecte. Mi se pare aiurea daca ai bifat doar un raspuns la aceste grile sa-ti ia in considerare acel raspuns de bun sau sa te apuci sa faci contestatie ca te-a derutat regulamentul lor ( tu stiai ca in carte sunt 2 raspunsuri valabile dar ai ales doar unul pentru a respecta regulamentul).
Eu zic sa va calmati. Va consumati energia cu prostii.



#19 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 09 November 2005 - 03:23 PM

Am primit o informatie cu titlu' de zvon cum ca s-ar fi afisat la CECCAR Constanta raspunsurile corecte la grile; din pacate urmatoarele doua zile nu reusesc sa ajung pe acolo. Voi incerca sa trimit pe cineva dar daca nu pot.... Ma gandesc ca si in Bucuresti ar trebui sa fie afisate ca acolo toate se intampla cel mai repede si daca are cineva drum pe acolo poate le ia si le posteaza aici ca sa ne dumirim si noi. Atentie "daca aveti drum" ca nu vreau sa va duceti special sa ma injurati dupa aia daca nu au fost afisate. Daca am fost mintit, va mint si eu. Am incercat sa sun la ei dar nu a raspuns nimeni asa ca...
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#20 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 09 November 2005 - 04:01 PM

spune care au fost variantele tale si-ti voi scrie eu raspunsurile corecte.
Secretara de la ceccar mi-a transmis pe fax raspunsurile corecte.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL